Rus domácí

Nyní se toho dozvíme o tomto druhu švába trochu více.
Rus domácí patří do živočišné říše, konkrétně do kmenu členovců. Živočišný řád šváby.
Rus domácí je zhruba deset až patnáct milimetrů dlouhý.
Dožívá se okolo šesti měsíců. Dorůstá až patnácti milimetrů, sameček je o pár milimetrů menší než samička.
Když je slunný den, tak se skrývá ve škvírách jakéhokoliv domu. Jakmile je zataženo tak vylézá a hledá potravu.
Rus domácí je všežravec, kromě kovových, skleněných a kamenitých materiálů dokáže sežrat či alespoň rozkousat vše. Převážně se ovšem živí odpadky, nepohrdne ani kůží či papírem. Rus domácí se rozmnožuje po celý rok, což je důvod jeho rychlého zamoření v mnoha domech.

Životní cyklus

Samice rusa domácího klade v průměru až třicet vajíček. Samotná samice je schopná za celý svůj život vytvořit v průměru sedm pouzder s vajíčky(oték). Na pouzdru s vajíčky jsou po celé délce velké rýhy, ve většině případech je pouzdro s vajíčky hnědé barvy, velikost celé vaječné komory je zhruba 9x4x5 milimetrů, toto pouzdro s vajíčky obsahuje až třicet vajíček.Celková inkubační doba pouzdra s vajíčky je pět týdnů, je zde samozřejmě velká závislost na okolní teplotě.

Celé vylíhnuté nymfy jsou až osm milimetrů dlouhé, s tím, že se svlékají 6x.
Konečné stádium, při pokojové teplotě, trvá zhruba padesát dnů.
Dále si řekneme něco o hubení rusa obecného, rus obecný lze vyhubit například postřikem, gelem, plynováním ale nejvíce účinná je prevence, to znamená úklid a správné skladování veškerých potravin.
Rus obecný velmi znehodnocuje potraviny a také zde hrozí přenos parazitních červů.
Dále si můžeme říci nějaké zajímavosti, největší zajímavostí je, že rus domácí je schopný žít s oddělenou hlavou až sedm dnů, poté hyne pouze kvůli nedostatku potravy.
Rus domácí je také velmi známý díky své velké odolnosti proti radiaci.

Deraplus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>